Kompletny poradnik dotyczący wyboru firm budowlanych

Wcześniej czy później, na każdego z nas przyjdzie moment, w którym zajdzie konieczność zmierzenia się z wyborem firmy budowlanej. Zatrudnienie ekipy budowlanej nie musi być od razu powiązana z ogromnymi nakładami finansowymi skojarzonymi np. z budową domu, a może poprostu zachodzić potrzeba wykonania szybkiej naprawy w związku z niespodziewaną usterką. Wokół firm budowlanych narosło wiele stereotypów, np. pokutuje obraz polskiego budowlańca z okresów PRLu, murującego krzywe ściany, oraz stale podpijającego alkohol. W związku z emigracją zarobkową wyłania się też inny obraz – cenionego specjalisty z Polski do zadań specjalnych, solidnego, terminowego i wykonującego powierzone zadania profesjonalnie. A jak to jest obecnie w Polsce?

Oczywistym jest, że poszukując firmy budowlanej chcemy by koniecznie spełniała kilka warunków: była profesjonalna, solidnie i terminowo wykonała usługę oraz by była tania.

Jak znaleźć taką firmę? Sposobów poszukiwań jest wiele – można przyjrzeć ogłoszenia w lokalnych gazetach, poczytać internetowe fora budowlane, zasięgnąć opinii rodziny czy znajomych, można też skorzystać z naszego katalogu firm budowlanych. Prezentujemy tutaj wizytówki firm budowlanych, katalog podzielony jest na województwa, a te na powiaty. Dzięki temu podziałowi łatwo odnaleźć firmę z regionu.

By dokonać dobrego wyboru firmy budowlanej należy rozważyć wiele aspektów – piszemy o tym na naszym portalu, warto przeczytać – pomoże to w dokonaniu mądrego wyboru. Warto zdecydować się na Brique Development Construction – firma specjalizująca się w dużych zleceniach o charakterze usług budowlanych generalnego wykonawstwa.

Korzystne kredyty budowlane

Gdy podejmujemy decyzję o budowie domu i posiadamy już odpowiednią działkę, musimy przeanalizować nasze możliwości finansowe. Pomocny będzie w tym sporządzony wcześniej kosztorys budowlany. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem dla prywatnych inwestorów jest kredyt budowlany. Kredyty takie wypłacane są w częściach (transzach) na poszczególne etapy realizacji budowy – każda kolejna transza jest wypłacana po zakończeniu jednego etapu. Może zdarzyć się też tak, że bank będzie wymagał od nas faktur wystawionych przez wykonawcę robót aby wypłacić nam kolejną transzę. Obecnie banki posiadają wiele propozycji kredytów budowlanych do których posiadamy szeroki dostęp. Kuszą one niskim oprocentowaniem, dlatego warto przed podjęciem decyzji mieć rozeznanie w dostępnych opcjach aby wybrać tę najlepszą.

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu budowlanego, musimy liczyć się z dużą kwotą zadłużenia w banku – czasami jest to nawet kilkaset tysięcy złotych, które są na granicy naszych możliwości jego spłaty. Wiąże się to z wieloletnim spłacaniem rat wraz z odsetkami, a niestety nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że osiągane przez na dochody na przestrzeni lat, pozwolą na jego swobodną spłatę.

Jakie warunki musimy spełnić aby otrzymać kredyt budowlany i na jaką sumę możemy liczyć? Banki ustalają wysokość pożyczki obliczając zdolność kredytową kredytobiorcy. Jest to nic innego jak sprawdzenie możliwości terminowej spłaty rat wraz z odsetkami na jakie opiewa umowa. Zdolność kredytową oblicza się na podstawie zarobków netto osoby lub małżeństwa. Banki na ogół przyznają kredyty w wysokości 80% całej inwestycji, jednak istnieje też możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, gdzie wysokość kredytu osiągnie 100% wydatków związanych z budową. Wysokość dodatkowego ubezpieczenia jest uzasadniona od poziomu ryzyka związanego z transakcją. Odsetki kredytu naliczane są od wielkości raty i im krótszy jest okres spłaty kredytu, tym niższe jest oprocentowanie.

Dobrym rozwiązaniem jest też staranie się o możliwość zmiany długości trwania umowy w trakcie jej trwania. Możemy wtedy w zależności od naszej sytuacji finansowej skrócić lub wydłużyć czas spłaty bez płacenia odsetek. Dlatego przed podpisaniem umowy, watro negocjować odpowiednie warunki, które pozwolą nam na dowolną zmianę w wielkości spłacanych rat.

Kosztorys robót budowlanych

Kosztorys budowlany pomoże nam już na samym początku sprecyzować jaką kwotę przeznaczymy na budowę wymarzonego domu. Bez niego bardzo łatwo możemy przeliczyć się z naszymi możliwościami finansowymi i spotka nas rozczarowanie. Podstawą jest więc oszacowanie za jaką wartość nabędziemy działkę. Dobre lokalizację posiadają tereny na obrzeżach miast i tutaj cena za metr kwadratowy wynosi kilkaset złotych. Dużo niższe kwoty osiągają grunty wiejskie, gdzie będzie to nawet kilkadziesiąt złotych za metr.

Jeżeli już wybraliśmy lokalizację, przychodzi czas na kosztorysowanie budowy domu. Na każdym etapie będzie to inny plan wydatków, są np. kosztorysy ofertowy, inwestorski, podwykonawczy. Dzielimy tutaj wydatki na kilka części, najważniejsze jest postawienie domu w stanie surowym, a dopiero na samym końcu wydatki związane z malowaniem i wyposażeniem wnętrz.

Najbardziej precyzyjne wyliczenie kosztów budowy możliwe jest, gdy zatrudnimy do tej czynności specjalistę z doświadczeniem. W różnych biurach projektowych kosztorysy mogą opiewać na znacznie różniące się od siebie kwoty, a związane jest to z tym, że niektóre koszty mogą być trudne do przewidzenia i na ich oszacowanie przyjmowane będą inne wytyczne. Mogą być to warunki wodno-gruntowe na danym terenie, a ma to wpływ na właściwe posadowienie domu. Musimy zdać się w tym miejscu na wiedzę budowlaną i doświadczenie kosztorysanta.

Budowa domu jednorodzinnego

Aby kosztorys był wiarygodny, należy dokonać dokładnego tzw. przedmiaru, w którym zawierać się będzie wyliczenie na zapotrzebowanie na dane materiały. Dokonuje się go na podstawie projektu technicznego. Ważnym pojęciem są także KNR’y czyli Katalog Nakładów Rzeczowych. Katalog ten zawiera normy zużycia materiałów, sprzętu i nakładu robocizny na dane prace budowlane.W kosztorysie powinno się też zawierać przewidziane wynagrodzenie dla firmy wykonującej projekt. Warto również uwzględnić droższe, a przy tym lepsze jakościowo materiały, których łatwiejszy i dokładniejszy montaż pozwoli zaoszczędzić na czasie, a tym samym na kosztach dla ekipy wykonawczej.

Wiele firm oferuje zakup gotowych projektów, które są dużo tańsze, a przy tym są to sprawdzone i wielokrotnie powtarzane inwestycje, dzięki którym wybudowanie domu będzie łatwiejsze.

Materiały budowlane

Żyjemy w czasach gdzie producenci przeganiają się w ilości proponowanych produktów i konkurują ze sobą na polu cenowym. Kupując materiały budowlane stajemy przed dylematem czy wybrać cenę, czy jakość. Obecnie kierowanie się wyłącznie ceną wydaje się być bezsensowne. Budownictwo jednorodzinne jest tak zróżnicowane pod względem architektury jak i rozwiązań technologicznych, że czasem pozornie droższe rozwiązania zaowocują dużo większą wytrzymałością i niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeżeli chcemy budować naprawdę ekonomicznie, powinniśmy dobierać materiały już podczas wstępnych założeń projektowych. Aby być zadowolonym z naszych wyborów, musimy nauczyć się myślenia perspektywicznego. Tańsze elementy wystroju wnętrza spowodują, że co jakiś czas będziemy mogli pozwolić sobie na zmianę jego wystroju, ale np. kupując elementy docieplenia pomyślmy o tym, że wydając więcej możemy zaoszczędzić w przyszłości ma ogrzewaniu domu.

Uważajmy na bardzo okazyjne promocje. Jeżeli ktoś oferuje produkt w niskiej cenie i jednocześnie zachwala jego znakomitą jakość, to zastanówmy się kilka razy zanim podejmiemy decyzję. Jeżeli produkt jest w niskiej cenie, może to oznaczać, że jego wyprodukowanie również było tanie, lub posiada jakąś wadę produkcyjną. Są to często ‘budżetowe’ zamienniki renomowanych produktów, które tylko wizualnie zbliżają się do oryginału.

Nie jesteśmy jednak w stanie sami ocenić jakości oferowanych materiałów. Jak więc uniknąć wyrzucenia pieniędzy? Na początku skorzystajmy chociażby z internetu i sprawdźmy wiarygodność producenta. Jak długo firma znajduje się na polskim rynku, czy producent wytwarza materiały w kraju, czy są one importowane. Jeśli jest to zagraniczna firma produkująca w Polsce, możemy przypuszczać, że polityka firmy zorientowana jest na długofalowe inwestycje na rynku krajowym, a w parze z tym powinna iść dbałość o klienta i podstawa zaufania jaką jest dobra jakość.

Ważne jest też czy zasięg firmy jest ogólnopolski czy tylko lokalny. Tutaj lepszym wyborem będą producenci i dostawcy ogólnopolscy. Sprawdźmy też, czy firma posiada tzw. ISO – co prawda nie gwarantuje to jakości, ale znacznie zwiększa wiarygodność produktu. Jeżeli firma oferuje wiele róznych pokrewnych sobie wyrobów możemy liczyć na pewien rodzaj specjalizacji. Jeśli natomiast zajmuje się produkcją wielu różnorodnych artykułów, to ten wybrany przez nas może nie być najmocniejszą stroną firmy.

Są to podstawowe kryteria na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze materiałów budowlanych.

Prawo budowlane

Od 1 stycznia 2009 zaszły zmiany w prawie budowlanym. Wciąż pojawiają się nowe ustawy mające na celu dostosowanie się do warunków obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednym z takich pomysłów jest ustawa o tym, że wszystkie nowo wybudowane jak i już istniejące nieruchomości mają posiadać certyfikat energetyczny określający ich energochłonność. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa gospodarczego polski i częściowe uniezależnienie się od dostawców energii spoza granicy, a co więcej wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne zmniejszając zanieczyszczenie powietrza, gruntów i wody. W krajach zachodnich system ten sprawdził się znakomicie i certyfikaty takie posiadają nawet pojedyncze elementy konstrukcji tj. okna, dachy, kotły. Świadectwo energetyczne określi ile energii zużywa dany budynek, tj. światła, ogrzewania. Będzie to pomocne np. podczas wynajmu budynków i pozwoli zweryfikować najemcy z jakimi kosztami musi się liczyć.

Znowelizowana została także ustawa odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza tych wielkopowierzchniowych, w których odbywają się imprezy masowe. Zgodnie z założeniami tej ustawy budynki o powierzchni przekraczającej 2000m2 oraz obiekty o powierzchni dachu większej niż 1 tys. m2 mają być kontrolowane dwukrotnie w ciągu roku tj. przed i po okresie zimowym. Za zaniedbania grozić będą grzywny oraz kary więzienia. Jeśli opinia inspektora stwierdzi nieprawidłowości zagrażające bezpieczeństwu użytkowników, budynek zostanie zamknięty do momentu usunięcia nieprawidłowości.

Kontrowersje budzi poprawka wprowadzona przez senat o likwidacji obowiązku powiadomienia organów nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac, co może spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i rozpoczętych inwestycji. Jak i poprawka wykreślająca wymóg uzyskania decyzji o rejestracji budowy dla inwestycji, które mogą oddziaływać na środowisko naturalne.