Kredyt mieszkaniowy – co warto wiedzieć?

Dla wielu osób, które zakładają rodzinę, czy też dążą do stabilizacji, własny dom czy mieszkanie jest jednym z największych marzeń i celów. Niestety, nie zawsze wystarcza nam oszczędności na spełnienie planów. Z pomocą przychodzą jednak banki, które oferują swoim klientom różnego rodzaju kredyty hipoteczne. Kredytobiorca, który zdecyduje się na podjęcie tego typu finansowego zobowiązanie musi jednak na początku podjąć ważną decyzję, gdzie wziąć kredyt mieszkaniowy.

Jest to wbrew pozorom bardzo ważna i wpływająca na stan naszych finansów przez wiele późniejszych lat, dlatego też bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób dopasować kredyt do naszych możliwości i potrzeb. Ofert na rynku jest bardzo wiele. Banki proponują kredytobiorcom różne warunki. Klienci natomiast dążą zazwyczaj do tego, aby uzyskać najtańszy kredyt mieszkaniowy dostępny na rynku. Zazwyczaj to właśnie jest podstawowym priorytetem podczas podejmowania decyzji. Wstępne zestawienie różnych ofert bankowych pozwoli nam zdecydować, gdzie wziąć kredyt mieszkaniowy. To bardzo ważne, aby zdecydować się na dobry bank, bowiem musimy być świadomi, że będziemy z nim związani finansowymi zobowiązaniami przez wiele kolejnych lat.

Co nieco o oprocentowaniu kredytu

Kiedy już wybierzemy odpowiedni bank, musimy dokładnie sprawdzić jakie oprocentowanie kredyt mieszkaniowy posiada. Oprocentowanie może być różne w zależności od oferty, często jest określane wobec możliwości indywidualnego klienta. Przykładowo: City Bank Kredyt oferuje przy kredycie mieszkaniowym roczną kwotę oprocentowania wynoszącą 5,31% w przypadku kwoty 300000 złotych. Ważne jest jednak nie tylko jakie oprocentowanie kredyt mieszkaniowy reprezentuje. Aby wybrać najtańszy kredyt mieszkaniowy musimy zwracać baczną uwagę również na inne czynniki, takie jak np. prowizja. W CitiBanku trzydziestoletni okres kredytowania objęty prowizją 1%. Natomiast w ING Banku Śląskim oferowane są produkty tego typu z 0% – ową prowizją. Zerową prowizję oferuje również Raiffeisen Bank. W Deutsche Banku możemy się starać o kredyt mieszkaniowy w wysokości 0% przy rzeczywistym oprocentowaniu wynoszącym 6,13%. Kredyt Bank w ramach promocji udziela kredytobiorcom kredytów z oprocentowaniem 6,04% przy zerowej prowizji. Podobnie PKO Bank Polski, jednak w tym przypadku oprocentowanie wynosi 6,19%.

Mieszkanie

Dodatkowo Open Finance jest może zaoferować swoim klientom bardzo konkurencyjnie niskie raty, bowiem sięgające nawet do 407 złotych miesięcznie. Powinniśmy również zwracać uwagę na łączną ilość lat kredytowania, jaką jest nam w stanie zapewnić bank. Expander w swojej ofercie posiada do trzydziestu lat kredytowania, podobnie jak mBank. Jest to zdecydowanie jeden z najdłuższych okresów. Bank BGŻ proponuje do piętnastu lat okresu kredytowania. W większości banków wynosi on około dwudziestu lat. Jak widzimy takie zestawienie różnego rodzaju ofert bankowych pozwala zazwyczaj na bardziej świadome i korzystne podjęcie ostatecznej decyzji, która zaważy w mniejszym lub większym stopniu na naszą późniejszą sytuację finansową.