Logo
Polski rynek nieruchomości po drugim kwartale 2015 roku
30 Lis 2015

Polski rynek nieruchomości po drugim kwartale 2015 roku

Post by admin

Jak co kwartał, Narodowy Bank Polski wypuszcza specjalny raport, przedstawiający sytuację na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w najważniejszych miastach Polski. Raport przygotowywany jest przez Departament Stabilności Finansowej na potrzeby NBP. Sam Bank zastrzega, że nie należy traktować tego opracowania jako doradczego przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach.

Rentowność inwestycji mieszkaniowych

Z raportu wynika, że chociaż wzrosła liczba mieszkań na sprzedaż, to sytuacja w tym sektorze pozostaje stabilna. Wzrost liczby mieszkań widać niemal gołym okiem w bardziej znaczących ośrodkach miejskich i w ich otulinie – wszędzie wznoszą się nowe budynki oraz rozrastają się osiedla podmiejskie. W sektorze komercyjnym natomiast utrzymuje się tendencja powiększania się dysproporcji między popytem na nowe powierzchnie biurowe a podażą. Skutkuje to wysoką liczbą pustostanów – wolnych budynków przeznaczonych pod biura. Czyżby rynek nieruchomości wyprzedzał realne potrzeby polskich przedsiębiorstw?

mieszkanie1

Zauważalny jest również wzrost, choć nieznaczny, cen ofertowych i transakcyjnych na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym ceny utrzymują się na stabilnym poziomie – jedynie Warszawa odnotowała w tej sferze nieznaczny spadek cen. Inwestycje na rynku nieruchomości nadal są opłacalne – co więcej, przychody z najmu nadal umożliwiają opłacenie kosztów kredytu. Równocześnie, ponieważ ceny materiałów budowlanych i robót utrzymują się od paru już lat na stosunkowo niskim poziomie, deweloperzy mogą z zyskiem inwestować w sektor nieruchomości. Zmalała także liczba bankructw deweloperów, co z kolei jest dobrą informacją dla tych, którzy kupują właśnie inwestycje, a nie ukończone budynki czy mieszkania.

Gdzie warto kupować?

Jeśli chodzi o faktyczne różnice w wartości mieszkań, niezmiennie na czele znajduje się Warszawa. Mieszkania w stolicy są najdroższe zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym, i to w przypadku cen transakcyjnych, jak i ofertowych. Ceny za metr kwadratowy w Warszawie utrzymują się średnio na poziomie około 7 500 zł za metr w przypadku rynku pierwotnego i nieco ponad 7 000 zł za metr na rynku wtórnym.

bloki

Na rynku pierwotnym drugim miastem jest Gdańsk – z ceną nieco wyższą niż 6 000 zł/m.kw., dalej: Wrocław, Kraków, Poznań i Gdynia, które oscylują przy przy granicy lekko poniżej 6 000 złotych. Daleko za nimi w zestawieniu siedmiu największych rynków jest Łódź – na rynku pierwotnym mieszkanie w Łodzi kosztuje średnio 4 700 zł/m.kw. i utrzymuje się nieznaczna tendencja wzrostowa.

Wykaz cen transakcyjnych na rynku wtórnym również otwiera Warszawa z kwotą nieznacznie powyżej 7 000 zł/m.kw., i z dość wyraźną tendencją spadkową po ubiegłorocznym wzroście. Na drugim miejscu jest Kraków – ok. 6 000 zł/m.kw., dalej Wrocław i tuż za nim Gdańsk, nieco ponad 5 000 zł/m.kw, oraz niewiele tańszy Poznań. Nieco ponad 4 500 złotych za metr zapłacimy w Gdyni, a w Łodzi już „tylko” 3 5000 złotych za metr kwadratowy.

Tagi: , ,