Techniki komputerowe są coraz częściej wykorzystywane do prezentowania efektów pracy koncepcyjnej architektów. Wizualizacja jest również narzędziem pracy deweloperów przy sprzedaży mieszkań lub domów. Jej rola w tym procesie jest niezwykle ważna bez względu na to, czy jest to mieszkanie, dom, czy duża inwestycja w postaci osiedla mieszkaniowego. Dzięki niej zarówno architekt, jak i deweloper ma możliwość niezwykle realistycznego zaprezentowania projektu. Natomiast klient zobaczy efekt końcowy w niezwykle rzeczywistej grafice. Architekci doceniają znaczenie wizualizacji, dlatego wykorzystują ją w swojej pracy aranżując wnętrze, projektując dom, czy jakąkolwiek inną przestrzeń, na przykład ogród, park lub inny teren zielony. Prezentowanie efektu finalnego jest niezwykle ważne nie tylko dla architekta, ale także inwestora. Realistyczny i najwyższej jakości obraz urealni wizję wymarzonego dla klienta domu i pozwoli mu podjąć decyzję o jego kupnie.
Różne rodzaje wizualizacji wykorzystywane przez architektów
Inwestorzy oczekują od architektów tworzenia zaawansowanych wizualizacji 3D, wśród których wyróżniamy realistyczne wizualizacje, animacje i wirtualny spacer. Współcześni architekci są wyposażeni w umiejętności, pozwalające na ich tworzenie, gdyż są one podstawowym narzędziem w pracy architekta. Wizualizacja jest profesjonalną i przystępną formą prezentowania pomysłu architektonicznego, która umożliwia przedstawienie w prosty sposób założeń projektowych. Nie wszystkie jego aspekty mogą być zrozumiałe dla klienta, dlatego architekci i firmy deweloperskie posługują się wizualizacją jako nowoczesną metodą prezentacji. Dzięki niej wszystko stanie się jasne i zrozumiałe dla inwestora, a wizja domu lub mieszkania zachęci go do zainwestowania środków finansowych w wybrany projekt.
Architekci wykonują w zależności projektu różne rodzaje wizualizacji wnętrz. Jedną z nich jest wizualizacji statyczna, która umożliwia zobaczenie projektu z różnych perspektyw. Cechuje ją niezwykła precyzja i dbałość o każdy element, włącznie z najdrobniejszymi szczegółami, a także najwyższa jakość, dlatego stosuje się ją do prezentowania przekrojów architektonicznych lub całościowego ujęcia projektu w postaci panoramy. Pomimo mniejszego zainteresowania tego rodzaju wizualizacją, nadal jest stosowana, choć przewagę zyskują metody bardziej dynamiczne.
Kolejnym rodzajem wizualizacji stosowanym przez architektów w swojej pracy koncepcyjnej jest animacja, która jest dynamiczną metodą, oddającą w najkorzystniejszy sposób charakter projektu. Animacja umożliwia całościowe obejrzenie obiektu oraz jego usytuowanie względem innych budynków, terenów zielonych, obiektów małej architektury i innych elementów na niej przedstawionych. Ten rodzaj wizualizacji wykorzystywany jest najchętniej przez deweloperów w celu przedstawienia w niezwykle realistycznej, a jednocześnie profesjonalnej formie całej inwestycji, szczególnie osiedli mieszkaniowych, czy zabudowy szeregowej. W animacji wykorzystuje się oprócz ruchomego obrazu również dźwięk, spełniając w ten sposób wymagania inwestora w zakresie najpełniejszego zaprezentowania efektów pracy architekta.
Następnym sposobem prezentowania projektu jest wirtualny spacer, wykorzystujący elementy symulacji rzeczywistości, zaczerpnięte z gier komputerowych. W ten sposób stwarza się rzeczywistość wirtualnego poruszania się po obiekcie, będącym przedmiotem projektu i wokół niego. Klient dzięki spacerowi wirtualnemu może odnieść wrażenie przebywania w budynku, dzięki czemu pozna wszystkie jego elementy, oceni jego funkcjonalność i wygodę poszczególnych rozwiązań. To niezwykle przystępna forma prezentacji efektów pracy koncepcyjnej architekta, która rozwiewa wszystkie wątpliwości inwestora, dzięki przystępnemu i niezwykle bliskiemu rzeczywistości oglądowi. Wirtualny spacer doskonale sprawdza się do prezentowania większych i bardziej złożonych inwestycji.
Jak przebiega proces projektowania i aranżacji wnętrz z wykorzystaniem wizualizacji 3D?
Proces projektowania i aranżacji wnętrza trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Przed przystąpieniem do jego tworzenia należy zebrać wszystkie wytyczne od klienta i oszacować koszty całej inwestycji. Kolejnym krokiem jest spotkanie z inwestorem, na którym szczegółowo omawia się wszystkie aspekty aranżacji w zakresie potrzeb przyszłych mieszkańców, ich ulubionych kolorów, stylu życia, miejsc, w których lubią przebywać najczęściej. Pokazuje się wstępne rozwiązania, analizuje koszty. Następnym krokiem jest modelowanie bryły 3D po wcześniejszym pomiarze wnętrz, których dotyczyć ma projekt. Stworzenie wstępnego kosztorysu ma uświadomić klientowi, z jakimi kosztami musi się liczyć, aby go zrealizować. Potem tworzony jest projekt wnętrza najpierw na płasko, w formie rzutów architektonicznych, albo od razu w formie projektu 3D, co pozwala inwestorowi zobaczyć jakby gotową realizację. Po wprowadzeniu zmian wynikających z sugestii klienta tworzy się wizualizacje ostateczne. Ostatnim etapem po wykonaniu wizualizacji jest dokumentacja techniczna.
Wizualizacje pełnią kluczową rolę w strategii marketingowej biur projektowych i deweloperskich, najbardziej skuteczny sposób zachęcając klientów do kupna produktu.