Dlaczego zwrot podatku z Holandii trwa tak długo?

rozliczenie holenderskiego podatkuOsoby pracujące na co dzień w Holandii lub które przepracowały tam kilka miesięcy w ciągu ostatnich 5 lat powinni wykonać rozliczenie dochodów z Holandii i liczyć na zwrot podatku z Holandii. Osoby zatrudnione w Holandii nawet sezonowo mają obowiązek rozliczenia pracy w Holandii, bez względu na osiągnięte dochody i nawet wtedy, gdy ich zarobki kwalifikują się do kwoty wolnej od podatku. Niestety, jednym z większych problemów zwrotu podatku z Holandii jest czas oczekiwania na rozliczenie. Dlaczego tak długo należy czekać na zwrot podatku z Holandii i od czego uzależniony jest czas rozliczenia?

Rozliczenie dochodów z Holandii – czas oczekiwania na zwrot podatku

Każda osoba mająca zatrudnienie w Holandii, bez względu na to czy ma tam zameldowanie i przebywa w Holandii na stałe, czy też wyjeżdża do pracy sezonowo, ma obowiązek rozliczania się z holenderskim fiskusem, bez względu na osiągnięte dochody. Samo rozliczenie pracy z Holandii nie powinno być dla większości osób większym problemem – w wielu przypadkach można liczyć na spory zwrot podatku z Holandii, a choć kwoty zwrotów w ostatnich latach zmalały, otrzymanie dodatkowej gotówki jest zawsze warte podjęcia próby.

Jednym z częściej padających pytań w obrębie zwrotu podatku z Holandii jest czas oczekiwania na zwrot. Nie można jednak udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo choć sam holenderski urząd skarbowy wyznacza maksymalny czas rozliczenia na 36 miesięcy, zwykle czas rozpatrywania wniosku to od 3 do 12 miesięcy. Ostateczny czas, jaki należy poczekać na zwrot podatku z Holandii będzie zależał od kilku istotnych czynników:

  • Rodzaju rozliczenia,
  • Uwzględnionych ulg podatkowych,
  • Roku kalendarzowego, za który chcemy się rozliczyć,
  • Sposobu złożenia rozliczenia pracy w Holandii,
  • Sposobu podpisania rozliczenia (certyfikatem biura czy przez Klienta),
  • A także popełnionych w trakcie rozliczania dochodów z Holandii błędów zarówno teraz, jak i w latach poprzednich.

podatek w holandii

Wśród wymienionych problematyczny może okazać się np. rok 2015, w którym to w systemie rozliczania dochodów z Holandii zaszło kilka istotnych zmian i z tego też powodu, choć podatek ten można w dalszym ciągu rozliczyć, czas zwrotu podatku może znacząco się wydłużyć.

Zmiany te dotyczyły przede wszystkim rozliczenia podatku dla obcokrajowców, osób niezameldowanych w Holandii lub zameldowanych wyłącznie na część roku podatkowego. Warto więc już teraz pomyśleć o konieczności rozliczenia pracy w Holandii i złożyć odpowiednie dokumenty jak najszybciej, tak by rozpocząć proces rozliczania podatku i otrzymać zwrot podatku z Holandii w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

Rozliczenie pracy w Holandii – o czym należy pamiętać?

Jedną ze zmian wprowadzonych w 2015 roku w ramach rozliczania podatku obcokrajowców jest konieczność uzyskania zaświadczenia o dochodach potwierdzonego przez polski Urząd Skarbowy i złożenia go wraz z wnioskiem o rozliczenie pracy w Holandii.

Powyższe zaświadczenie jest dokumentem potwierdzającym dochody, które pracownik uzyskał w Polsce w danym okresie rozliczeniowym i jest niezbędny do uzyskania statusu Kwalifikowanego Podatnika Zagranicznego. Uzyskanie takiego zaświadczenia jest jednak możliwe dopiero po rozliczeniu dochodów z Holandii w Polsce – obowiązkiem każdego podatnika posiadającego życiowe centrum interesów w RP jest rozliczanie się w Polsce. Warto pamiętać, że obowiązek ten dotyczy także osób, które cały swój dochód z danego roku podatkowego uzyskały w Holandii, nie miały przychodów z Polski i ich rozliczenie PIT w Polsce będzie zerowe. Wspominane tu zaświadczenie nie jest konieczne do rozliczania podatku z lat przed zmianami z 2015 roku.

Zwrot podatku z Holandii – jak skrócić czas oczekiwania na zwrot?

podatek zapłacony w holandiiPrzystępując do rozliczenia dochodów z Holandii za ubiegły rok i lata wsteczne należy przygotować dokładnie niezbędną do rozliczenia dokumentację. Każdy błąd może wydłużyć tu znacząco czas oczekiwania na zwrot, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest rozliczanie się z pomocą doświadczonego biura podatkowego, które w imieniu klienta złoży wniosek o zwrot podatku w holenderskim urzędzie skarbowym upewniając się, że wszystkie dokumenty są wypełnione prawidłowo i nie będą wymagały żadnych poprawek.

Czas od wypełnienia wniosku po zwrot podatku z Holandii wynosi zwykle 3-6 miesięcy, jednak zdarza się że niektórzy klienci korzystający z pomocy biura odzyskują swoje pieniądze znacznie szybciej.