W nowoczesnej urbanistyce coraz więcej przestrzeni miejskiej odzyskuje się dla terenów zielonych po to, by stworzyć miejsca przyjazne dla człowieka.
Odhumanizowanie współczesnych miast stało się problemem, spowodowało zanik więzi międzyludzkich i poczucie braku bezpieczeństwa człowieka, dlatego docenia się elementy natury wkomponowane w przestrzeń miejską. Coraz częściej przesadza się duże drzewa, unikając ich wycinania. Aleje porośnięte drzewami to jedne z najczęściej uczęszczanych miejsc w mieście, ponieważ tworzą one specyficzny mikroklimat działający korzystnie na zdrowie człowieka.
Wpływ alei drzew na zdrowie człowieka
Drzewa mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. W ich otoczeniu możemy się zrelaksować, odpocząć, ponieważ łagodzą poziom stresu po trudnym dniu. Wśród drzew lepiej się czujemy, ponieważ wytwarzają zbawienne dla zdrowia człowieka substancje działające przede wszystkim na układ oddechowy. Sosny wydzielając olejki eteryczne działają bakteriobójczo, ale również obniżają ciśnienie krwi. Głównym zadaniem drzew miejskich jest przede wszystkim produkcja tlenu i oczyszczanie powietrza. Nie bez znaczenia pozostaje ich rola ograniczająca jego zapylenie.
Dzięki procesowi parowania odbywającym się na powierzchni liści pochłaniają one ciepło i nawilżają powietrze, dlatego w upalne dni w otoczeniu drzew jest przyjemnie chłodno. Tworzenie alei drzew i parków w mieście przyczynia się do tworzenia enklaw o specyficznym mikroklimacie korzystnym dla człowieka.
Estetyczna rola drzew alejowych w mieście
Piękne aleje drzew pozostają często wizytówką miasta i świadczą o jego atrakcyjności. Chętniej odwiedzamy te, w których jest dużo drzew, jak również kupujemy mieszkania, w pobliżu których one się znajdują.
Przyjemnie jest spoglądając przez okno widzieć rośliny, niż betonowe ściany budynków. Drzewa alejowe sadzi się najczęściej w miejscach dla nich odpowiednich, ponieważ niekorzystne warunki mogą spowodować obumieranie roślin.
Nie należy ich sadzić w pobliżu linii energetycznych, czy zbyt blisko budynków, szczególnie dużych drzew, ponieważ mogą je zacieniać.
Przy sadzeniu trzeba wziąć pod uwagę rolę, jaką ma ono w tym miejscu pełnić i dbać o nie, by pięknie prezentowało się, cieszyło nasze oczy oraz spełniało należycie swoją funkcję. Drzewa w przestrzeni miejskiej są miejscem bytowania zwierząt, a przede wszystkim ptactwa, tworząc wyjątkowe biologiczne enklawy w zurbanizowanej przestrzeni miasta.
Gatunki drzew alejowych
Drzewa alejowe sadzi się również wzdłuż chodników i ścieżek, dlatego nie mogą stanowić zagrożenia dla przechodniów. Należy wobec tego wybierać takie, które nie będą zacieniać pobliskich budynków, a gałęzie łamać się pod wpływem, na przykład czynników atmosferycznych.
Wybierając odpowiednie rośliny decydujemy się na takie, które szybko rosną i mają parasolowaty kształt. Powinny nie tylko dawać cień w słoneczne dni, ale także wyglądać efektownie. Aleje możemy obsadzać zarówno drzewami liściastymi jak i iglastymi.
Kasztanowce to efektowne i okazałe drzewa, które pięknie prezentują się tworząc aleje. Osiągają wysokość od 20 do 40 metrów i uzyskują niezwykłą, rozłożystą koronę.
Elementem dekoracyjnym są liście i białe lub różowe kwiatostany pojawiające się w maju, natomiast na jesieni owoce w postaci kolczastych piłeczek z brązowym nasionkiem w środku. Nie mają zbyt wygórowanych wymagań, lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste, dość żyzną glebę, umiarkowanie wilgotną.
Niektóre gatunki, na przykład kasztanowiec krwisty powinno się osłaniać przed niskimi temperaturami.
Buk jest atrakcyjnym drzewem alejowym, ponieważ nie zrzuca na zimę liści. Elementem dekoracyjnym są nie tylko liście zielone, a jesienią i zimą żółte, ale również jasnoszara kora i potężny pień. Buk potrzebuje żyznej gleby i wilgoci, jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego rośnie w cieplejszych regionach Polski. Jest długowieczny, potrafi żyć do 300 lat.
Klon to bardzo popularne drzewo alejowe o niewielkich wymaganiach, doskonale przystosowane do zanieczyszczonego środowiska. Osiąga wysokość do 12 metrów. Rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu. Efektownie prezentuje się okrągły lub parasolowaty kształt korony.
Lipa jest doskonałym drzewem alejowym do formowania przeróżnych kształtów. Cięte korony drzew mogą przybierać niezwykły wygląd.
Najlepiej rośnie na żyznych piaszczysto – ilastych glebach, na stanowisku również zacienionym, jest odporna na mróz, ale nie lubi zanieczyszczonego powietrza.
Kwiaty mają intensywny zapach, który lubią pszczoły, a herbatka z nich działa przeciwgorączkowo i uspokajająco. To bardzo piękne i wdzięczne, cenione od wieków drzewo.
Internetowe sklepy ogrodnicze – na przykład szkółka ogrodnicza Bodnar – oferują hurtową sprzedaż różnych gatunków drzew alejowych. Ze względu na konieczność wielu nasadzeń tych roślin w parkowych alejach, na miejskich chodnikach i ścieżkach warto skorzystać z ich oferty.