Inwestujesz? Możesz potrzebować porady prawnej

Każdy powinien wiedzieć, że adwokat oraz radca prawny to tak naprawdę dwa różne zawody. Jednak w ostatnim czasie zauważalny jest fakt, ze pewne różnice między obiema profesjami są niwelowane. Każdy z nas na każdym etapie swojego życia może spotkać się z faktem, że potrzebuje pomocy prawnej w powodu różnych powodów czy też innych sytuacji. W takiej sytuacji musimy znaleźć specjalistę, który poradzi sobie z problemem, który nas spotkał.

Z kim porozmawiać w sprawie problemów i niejasności?

Często nie wiemy czy mamy się zwrócić do adwokata, notariusza czy do radcy prawnego. Każdy z nas jednak powinien to wiedzieć. Gdy będziemy posiadać odpowiednią wiedzę bez problemu nie tylko zaoszczędzimy nasz czas. Zaoszczędzimy oprócz czasu także nerwy, a co najważniejsze zaoszczędzimy pieniądze. Jeśli chodzi o adwokata wykonywanie tego zawodu reguluje ustawa o prawie o adwokaturze. Właśnie na tej podstawie funkcjonuje samorząd adwokacki, są przeprowadzone wszelkie egzaminy na aplikacje. Według tejże ustawy zawód adwokata polega na świadczeniu prawnej pomocy. Tą pomocą prawną jest sporządzanie opinii prawnych, udzielaniu porad prawnych, występowaniu przed urzędami, występowaniu przed sądami oraz opracowywaniu projektów prawnych aktów. Jeśli chodzi o radcę prawnego jego zawód także reguluje ustawa.

Wszystko o prawie

Dokładniej jest to ustawa o radcach prawnych. Mówi ona między innymi o tym, że radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnoskarbowych oraz w sprawach karnych. Pomoc prawna wykonywana przed radcę prawnego także jest definiowana jako sporządzanie opinii, udzielanie porad, występowanie przed urzędami i sądami oraz opracowywanie projektów aktów prawnych. Jakie zatem są zauważalne różnice między zawodem adwokata i radcy prawnego? Pierwszą i chyba najważniejszą różnicą jest fakt, że adwokat może występować jako obrońca w sprawach karnoskarbowych oraz w sprawach karnych. Gdy jesteśmy radcą prawnym jest to absolutnie wykluczone. Radcy prawni także dopiero od 2007 roku mogą prowadzić sprawy rodzinne na przykład sprawy rozwodowe. Kolejną dość ważną i istotną różnicą jest fakt, że radca prawny jest zatrudniany na podstawie stosunku pracy u danego konkretnego przedsiębiorcy. Adwokat zaś wykonuje swoją pracę w drodze działalności gospodarczej indywidualnej lub jako wspólnik w danej spółce. Adwokat może zawsze tylko i wyłącznie jedynie umowę cywilnoprawną – więcej na ten temat na stronie adwokata Łabentowicz

Radca prawny bez żadnych przeszkód może podpisać umowę o pracę. Nie jest to jednak żadna znacząca różnicy na przykład z punktu widzenia przeciętnej osoby. Nie we wszystkich krajach istnieje taki podział. Coraz głośniej mówi się o tym, by połączyć oba zawody. W wielu krajach występuje tylko jeden zawód. W Polsce także się do tego przykładają jednak nie wiadomo co tak naprawdę z tego wyjdzie. Czas nam to na pewno pokaże. Musimy jednak wiedzieć, że nigdy nie wiadomo kiedy przyda się nam pomoc prawna i kiedy będziemy potrzebować pomocy adwokata czy radcy prawnego. Wiedza na temat zawody adwokata jak i radcy prawnego w takiej sytuacji niezwykle nam się przyda.