Wrocław nazwany jest często polską Doliną Krzemową, głównie dzięki wielu inwestycjom w przestrzeń biurową i pracowników podejmowanym przez największe międzynarodowe korporacje. W stolicy dolnego śląska rozwija się nie tylko branża IT, ale i wiele innych dużych przedsiębiorstw, jak Volvo, Credit Suisse, EY, Deloitte. Nie dziwi więc w związku z powyższym, że dynamiczny rozwój notuje się we Wrocławiu także w obrębie rynku nieruchomości komercyjnych. Jak wygląda jego obecna sytuacja we Wrocławiu?
Ogromna różnorodność nieruchomości komercyjnych
Na początek warto odnotować, że według danych za trzeci kwartał 2019 roku, we Wrocławiu dostępnych było ponad 1 114 700 m2 powierzchni biurowej, nie licząc dopiero powstających biurowców, które dodadzą kolejne 114 000 m2 nowoczesnej przestrzeni komercyjnej. Deweloperzy chętnie inwestują tutaj w działki w ścisłym centrum miasta, zarówno te z budynkami do wyburzenia, jak i całkiem puste, a krajobraz Wrocławia pod względem atrakcyjności i funkcjonalności nowoczesnych budynków biurowych stale się rozwija. Wrocław już w 2017 roku znalazł się na 3-cim miejscu wśród najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miast Unii Europejskiej, ustępując jedynie Pradze i Dublinowi. Jeśli duża firma chce otworzyć swój nowy oddział we Wrocławiu i skorzystać z wygodnej przestrzeni biurowej, z dużym prawdopodobieństwem wybierze Wrocław jako swój cel.
Tak duża łączna powierzchnia nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu daje możliwość wyboru biur pod kątem ich wielkości, czynszu, lokalizacji czy udogodnień. Dzięki spadkowi liczby powierzchni niewykorzystanych, deweloperzy decydują się na stawianie nowych budynków, zwiększając tym samym ogólną wartość rynku nieruchomości komercyjnych i otwierając dla inwestorów jeszcze większe pole możliwości. Co ważne, dla tych ostatnich inwestycje takie okazują się być opłacalne – Wrocław jest często wybieranym miejscem do zamieszkania, m.in. ze względu na studentów oraz rozmaite szanse zatrudnienia, więc z inwestycja w przestrzeń komercyjną jest stosunkowo bezpieczna.
Nie tylko biura na wynajem na wrocławskim rynku nieruchomości
Wrocławskie nieruchomości rozwijają się w szybkim tempie i dotyczy to nie tylko powierzchni biurowej, ale także mieszkaniowej oraz handlowej powstającej jako element nowych osiedli i biurowców. Szczególną uwagę warto zwrócić na rynek mieszkań deweloperskich, które dzięki nowo powstającym osiedlom w dobrze skomunikowanych dzielnicach Wrocławia sprawiły, że wiele osób decyduje się na inwestycję w mieszkanie dla siebie bądź pod wynajem. Z perspektywy powierzchni komercyjnych fakt ten może okazać się istotny – poza biurami i lokalami użytkowymi powstającymi w bezpośredniej okolicy nowych osiedli, rozbudowujący się rynek mieszkań może przyciągnąć do miasta osoby wspinające się na kolejne szczeble kariery, często poszukujące własnej przestrzeni biurowej lub otwarte na tworzenie własnych firm wymagających dostępu do powierzchni komercyjnych.
Lokale dostępne w sprzedaży oraz do wynajmu pochodzące z rynku pierwotnego, dostępne w atrakcyjnych lokalizacjach przyciągają uwagę inwestorów i jak wskazują badania rynku, pomimo rosnących stawek najmu lokali komercyjnych we Wrocławiu mamy do czynienia z najniższym odsetkiem pustostanów w stosunku do wszystkich dużych miast regionalnych. Z perspektywy inwestorów oznacza to, że pomimo kosztów jakie należy włożyć w wynajem powierzchni biurowej, handlowej czy mieszkalnej we Wrocławiu, chętni na tego typu powierzchnie są na rynku cały czas obecni.
Dlaczego warto wynająć lokal we Wrocławiu?
Rynek nieruchomości komercyjnych rozwija się we Wrocławiu już od wielu lat i parokrotnie przewidywano, że w pewnym momencie będzie musiał się zatrzymać. Na chwilę obecną nie ma jednak przesłanek wskazujących, że nastąpi to w najbliższym czasie – nowe powierzchnie komercyjne powstają nieustannie zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i w dalszych, zyskujących popularność inwestorów dzielnicach. Duże firmy lokalne, krajowe i międzynarodowe interesują się nowymi lokalami między innymi ze względu na ich funkcjonalność i renomę budowaną dzięki wyborowi odpowiedniej lokalizacji. Co ciekawe, mniejsze firmy również wykazują coraz częściej zainteresowanie ofertą nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu w nowych lub odnawianych biurowcach, czy to dzięki rozwojowi swojej firmy i zapotrzebowaniu na większą przestrzeń biurową, czy też z uwagi na atrakcyjność lokalizacji i standardy miejsc pracy wpływające na zwiększenie zainteresowania wśród klientów i potencjalnych pracowników.