Jak zapobiegać tworzeniu się złogów i zastoisk kanalizacyjnych w domu?

W gospodarstwach domowych często wlewamy do kanalizacji przeróżne substancje, nie zastanawiając się nad tym, jakie skutki może pociągnąć za sobą takie zachowanie.

Pozostałości oleju czy innych tłustych nieczystości wlane do rur, powoduje wiele problemów eksploatacyjnych, negatywnie wpływa na pracę oczyszczalni ścieków, a nawet może doprowadzić do całkowitego zapchania rury i braku możliwości odprowadzania ścieków. Wszystko za sprawą tłuszczy hydrofobowych, które nie rozpuszczają się w wodzie, lecz się na niej unoszą, przez co zalegają w kanalizacji i tworzą trudne do usunięcia złogi. Rura zarasta coraz bardziej i zmniejsza się przekrój jej przelotu, co prowadzi do niedrożności instalacji kanalizacyjnej, a nawet w późniejszym czasie do cofania się ścieków. Jak rozpoznać, że w rurach w naszym domu dzieje się coś złego? Na początku woda w zlewie czy umywalce spływa wolniej niż zwykle, z odpływu mogą wydostawać się też pęcherzyki powietrza i możemy usłyszeć bulgotanie przeciskających się przez węższą rurę nieczystości. W kolejnym etapie rura staje się całkowicie niedrożna, woda w zlewie lub umywalce stoi, a z czasem możemy zacząć wyczuwać nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji.

Co zrobić, by w rurach nie powstawały złogi?

Aby uchronić rury przed złogami i zatorami, należy przede wszystkim zaprzestać wlewania do nich wszelkiego rodzaju tłuszczy. Możemy użyć też specjalnego sitka nakładanego na odpływ, który zatrzymuje nieczystości przedostające się do rur podczas np. mycia naczyń. Odpływy należy systematycznie czyścić, wlewając w nie raz w tygodniu kilka litrów osolonego wrzątku, zagotowanego octu lub wsypując sodę i przelewając ją po pewnym czasie gorącą wodą. Możemy też połączyć wodę z octem i wlać do odpływu taki roztwór, poczekać 15 minut i spłukać go wodą. Pozwoli to utrzymać rury w dobrej kondycji i rozpuścić ewentualne złogi, które zdążyły już powstać.

Co zrobić, gdy złogi już wystąpiły?

Jednym z najprostszych i najczęściej używanych sposobów jest użycie domowego przepychacza, by dzięki ciśnieniu, które ten wytworzy, przepchnąć powstałe złogi. Aby użyć tego narzędzia, należy zalać odpływ wodą, przyłożyć do niego przepychacz i energicznie dociskać. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. Jeśli zator nie jest bardzo duży, woda pod ciśnieniem powinna go usunąć. W przypadku częściowego zatoru lub zastoiska możemy użyć specjalistycznych środków chemicznych dedykowanych do walki z tymi problemami. Bardzo ważne jest, żeby używać wyżej wymienionych środków rozważnie, po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi. Szczególna ostrożność jest wskazana ze względu na silne właściwości żrące tych substancji, które mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli będą mieć kontakt z oczami, skórą czy błonami śluzowymi. Zbyt obfite wsypywanie proszku do udrożniania rur może sprawić, że zanim dotrze on do zatoru, sklei się i nie dość, że nie usunie złogów, to przysporzy nam dodatkowych kłopotów.

Jeśli zastosowanie profesjonalnych środków okaże się nieskuteczne, należy sprawdzić, czy syfon jest drożny. Przed odkręceniem go należy podstawić pod niego miseczkę, ponieważ nieczystości mogą się wylać. Syfon po odkręceniu oczyszczamy i wkładamy na miejsce. Jeśli nie możemy dostać się do zatoru i nie działają także chemiczne środki, możemy użyć specjalnej spirali, przeznaczonej do rozbijania zatorów znajdujących się głęboko w rurach. Urządzenie to ma postać grubego, stalowego drutu, który z jednej strony wyposażony jest w korbę a z drugiej w zaostrzoną końcówkę. Spirala może osiągać nawet 5 m długości, dzięki temu potrafi sięgać naprawdę głęboko.
Jeśli wyżej wymienione środki nie pomogą, pozostaje skorzystanie z usług hydraulika.

kanalizacja

Podsumowanie

Należy zwracać szczególną uwagę na to czy rury w naszym domu są w dobrej kondycji. Zatkana rura, która nie odprowadza nieczystości, może prowadzić do zalania mieszkania, co wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak np. zniszczenie parkietu czy mebli. Ważne, by sprzątanie po zalaniu kanalizacji rozpocząć tuż po nieprzyjemnym incydencie, dzięki czemu zdołamy uchronić dobytek przed zniszczeniem.

Jeśli już doszło do poważnego zalania kanalizacji, to warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Firma Vector profesjonalnie i w dobrej cenie zajmie się sprzątaniem po takim zdarzeniu.

Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź