Jaką rolę odgrywa osprzęt elektryczny?

Chociaż osprzęt elektryczny i jego elementy, takie jak gniazdka elektryczne i łączniki instalacyjne to małe i niepozorne urządzenia, producenci coraz częściej przykładają do nich więcej uwagi.

Klienci bowiem nie tylko interesują się modelami funkcjonalnymi, ale i przykuwającymi wzrok ze względu na bogate wzornictwo. Osprzęt elektryczny, a konkretniej jego bogata oferta rynkowa jest więc coraz atrakcyjniejszy, a rola jaką odkrywa w pomieszczeniach bardziej znacząca.

Włączniki i ich rodzaje

Włączniki, a więc łączniki instalacyjne służą do ręcznego sterowania odbiornikami energii elektrycznej i stanowią element osprzętu elektroinstalacyjnego. Od wielu lat dostępne są w niezmienionej formie, choć można zdecydować o pewnych ich cechach charakterystycznych. Producenci proponują bowiem włączniki zbudowane z różnych materiałów, na przykład ze szkła, drewna, tworzywa sztucznego czy metalu. Co więcej, wykończenia mogą tu być matowe, błyszczące lub imitujące kamień.

włącznik

Kształt, to kolejna zmienna zależna od naszych indywidualnych potrzeb i gustów. Włączniki mogą bowiem być proste, ale także ozdobne i fantazyjne. Kolorystyka również jest bardzo różnorodna. Bez żadnego problemu możemy dopasować włącznik do wybranej przez nas aranżacji, biorąc pod uwagę kolory ścian czy wyposażenia wnętrza.

Nowocześniejsze rozwiązania umożliwiają natomiast zastosowanie włączników modułowych. Składają się one z klapki z mechanizmem elektrycznym i ramki mocowanej osobno, co daje szereg możliwości doboru koloru i ramki łączników. Popularne są również łączniki, które można łączyć z gniazdkami w bloki ujęte we wspólną ramkę.

Gniazdka elektryczne i wtyczki elektryczne

Gniazdka elektryczne i wtyczki elektryczne, to kolejne najpopularniejsze elementy osprzętu elektrycznego. Są niezbędne do stworzenia prawidłowo funkcjonującej instalacji. Tu wybór również jest szeroki. Dotyczący zarówno kolorystyki, jak i parametrów konkretnych modeli.  Gniazdko elektryczne może być bowiem zwykłe lub z bolcem, podtynkowe, natynkowe albo stworzone z myślą o dzieciach. Nie brakuje również modeli gniazdek, które tworzone są z myślą o montażu w łazience lub ogrodzie.

elektronika

W Polsce w instalacjach elektrycznych jednofazowych najczęściej stosuje się gniazdka elektryczne typu E. Zbudowane są one z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny oraz jednego bolca umieszczonego między nimi. Typ C, również kupowany różni się od typu E wyłącznie tym, że nie posiada bolca.

Na świecie stosuje się jednak różne typy gniazdek, co w częstych podróżach przysparza wielu problemów. Może się bowiem zdarzyć, że sprzęty kupione w kraju nie będą działać poza jego granicami z powodu niedopasowania gniazda i wtyczki. W zależności od rodzaju montażu, wyróżnia się z kolei gniazdka natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze nie wymagają kucia ścian. Drugie natomiast montowane są zazwyczaj w specjalnej puszcze, co zapewnia estetykę wykonania. Wykorzystywane są w nowych lub modernizowanych instalacjach elektrycznych.

Internetowe sklepy z osprzętem elektrycznym

Sklepy, które oferują osprzęt elektryczny proponują włączniki jednoklawiszowe, dwuklawiszowe, trzyklawiszowe, dwubiegunowe, schodowe, krzyżowe lub ściemniacze. Do wyboru są również modele klasyczne, ale też z dodatkowymi udogodnieniami. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Niezależnie jednak od nich, by dokonać zakupu interesującego nas osprzętu, nie musimy szukać go po okolicznych sklepach stacjonarnych. Dziś wiele przedsiębiorstw przenosi się też do Internetu, zapewniając klientom dogodniejszą formę zakupów. Przykładowo firma Dantom proponuje szereg rozwiązań w tym kable i przewody czy listy instalacyjne z których parametrami możemy zapoznać się na ich stronie.