Nieustanny rozwój technologii, a co za tym idzie – zwiększanie standardów jakości obrazu – wymaga także podnoszenia parametrów wykorzystywanych kamer. Wybierać możemy między monitoringiem analogowym a cyfrowym. Który z nich będzie dla nas najlepszym wyborem?
Kamery analogowe i cyfrowe
Mimo że technologia w przypadku kamer analogowych nie jest już rozwijana to monitoring tego typu wciąż jest stosowany w wielu miejscach. Monitoring analogowy to najstarszy typ monitoringu w technologii CCTV. Założenie oraz utrzymanie jest bardzo tanie, lecz oferowany obraz jest niskiej jakości. Najwyższa jakość osiągalna jest w przypadku monitoringu analogowego WD1, o rozdzielczości 960 H. Przechodząc do instalacji cyfrowych, poniżej znajdują się krótkie opisy przykładowych instalacji, dostępnych obecnie na rynku.
- Technologia HD-TVI – rozdzielczość oferowana w tym przypadku może sięgać nawet do 1080p, a zasięg transmisyjny dochodzi do 450 metrów. Technologia ta charakteryzuje się dużą odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne. Może być ona dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą przejść z monitoringu analogowego na cyfrowy. Możliwa jest też kompilacja instalacji analogowej i cyfrowej w jedną, bez zbytniego rozbudowywania sieci LAN, celem polepszenia jakości CCTV.
- Technologia IP charakteryzuje się całkiem dobrą jakością obrazu, jednak nie jest już niestety tak odporna na zakłócenia. Wymaga łącza o wysokiej przepustowości. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie osobnego łącza do ogólnego korzystania z Internetu i do obsługi kamer. Główna zaleta technologii IP to możliwość ustawienia każdego z obsługiwanych urządzeń z osobna, dopasowując do potrzeb użytkownika. Obserwacja obrazu z kamer możliwa jest za pomocą udostępnionej strony internetowej, co zaoszczędza czasu na instalację specjalnego oprogramowania.
- Technologia HD-CVI występuje w dwóch odmianach – 1920H oraz 1280H, obie są w pełni kompatybilne z często wykorzystywaną jakością obrazu 720p oraz 1080p. Obraz przesyłany jest za pomocą kabla koncentrycznego. W przypadku przesyłania obrazu na większe odległości nie ulega on dużym przekształceniom.
- Technologia HD-SDI również wykorzystuje rozdzielczość 720p lub 1080p, przesyłanie obrazu odbywa się tylko na 100 m, lecz można wydłużyć tę odległość dzięki zastosowaniu tzw. repeaterów obrazu. Pomiędzy zdarzeniem rzeczywistym a wyświetlaniem obrazu nie ma praktycznie żadnych opóźnień.
- Technologia AHD swoimi parametrami przypomina nieco HD-CVI, ze względu na przesyłanie obrazu na duże odległości za pomocą kabla koncentrycznego w rozdzielczości 720p.
Jaki monitoring sprawdzi się najlepiej?
Wiele zależy od tego, jakich możliwości oczekujemy od zakupionego sprzętu, a także od tego, jakim dysponujemy budżetem. Standardem są obecnie kamery HD, oferujące rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Dobrym wyborem jest instalacja kamer w technologii IP. Jest to pierwsza technologia, która pozwala na przetwarzanie obrazu w wysokiej rozdzielczości. Jeśli stawiamy przede wszystkim na płynność obrazu, dobrym rozwiązaniem będzie technologia HD-SDI. Bogatą ofertę monitoringu w Bydgoszczy zapewnia Zakład Instalacji Systemów Alarmowych ZISA.