MDM na rok 2016

Odkąd wprowadzono w Polsce program Mieszkanie dla Młodych, popularnie zwany skrótowo MDM, trwa dyskusja nad jego usprawnieniem oraz ewentualnymi poprawkami, które należałoby wprowadzić.

Dofinansowania na nowy rok

Wiele zmieniła zmiana, wprowadzona we wrześniu tego roku, obejmująca dofinansowaniem także mieszkania z wtórnego rynku, z tzw. „drugiej ręki”. Aż 65% wniosków o dofinansowanie, które we wrześniu i w październiku wpłynęły do Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczy właśnie mieszkań z rynku wtórnego. Jeśli chodzi o wypłatę dofinansowania w kończącym się roku, wnioski są przyjmowane do 18 grudnia.

Dla tych, którzy nie zdążą z wypełnieniem formalności, mamy ważną wskazówkę – wniosek nie może być przesunięty na nowy rok, dlatego lepiej po prostu złożyć podanie o dofinansowanie na rok następny.

1422719100cfgzl

Można jednak składać już wnioski o dofinansowanie na przyszły rok – BGK podaje, że z puli 730 mln złotych, będącej kwotą maksymalnego limitu środków przeznaczonych na dofinansowania mieszkań, zarezerwowanych jest już 20% środków. Ubiegający się o wniosek złożyli już 6 000 podań o dofinansowanie wkładu własnego, łącznie na kwotę ponad 150 mln.

Przebieg procesu

Sama idea programu MDM nie jest skomplikowana – polega na dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego wsparcia przy spłacie kredytu (w razie potrzeby). Obecne regulacje różnią się od ustaleń z początku programu, dlatego warto na bieżąco śledzić doniesienia dotyczące zmian w programie. Jak wygląda sam proces weryfikacji i przyznawania dofinansowania?

1392186547skwy2

  1. Weryfikacja na podstawie dokumentacji i informacji uzyskanych od wnioskującego (istotna jest powierzchnia mieszkania, wiek wnioskodawcy, spełnianie warunków programu: posiadanie nieruchomości, stan cywilny, liczba dzieci);
  2. Decyzja wstępna banku kredytującego;
  3. Przyjęcie wniosku o dofinansowanie;
  4. Weryfikacja uprawnień w systemie BGK Zlecenia;
  5. Rejestracja wniosku w portalu BGK Zlecenia;
  6. Weryfikacja i akceptacja wniosku;
  7. Rozpatrzenie wniosku w banku;
  8. Podpisanie umowy;
  9. Uruchomienie kredytu

Z programu mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne do 35 roku życia (w przypadku małżeństw bierze się pod uwagę wiek młodszego ze współmałżonków), które nie są właścicielami lub współwłaścicielami innego lokalu, a zakupione mieszkanie (lokal mieszkaniowy lub dom jednorodzinny) będzie im służyć do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Kryterium wieku i nieposiadania innego mieszkania nie dotyczy osób, które wychowują co najmniej troje dzieci (własnych lub przysposobionych).

Warto śledzić bieżące zmiany i nowelizacje, najlepiej bezpośrednio na stronie programu: www.mieszkaniedlamlodych.com