Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości – kwestie prawne

Chcesz kupić działkę, a może dom? Ponieważ to decyzja wymagająca inwestycji ogromnych pieniędzy, a niejednokrotnie i wzięcia kredytu, który będziemy spłacać przez wiele lat, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości. Wszystko po to, by dokonać rozsądnego wyboru i później nie żałować.

 

 

Na co zwrócić uwagę, kupując nieruchomość? Na pewno na kwestie prawne

Każda nieruchomość ma swoją księgę wieczystą, w której jest zawarty jej stan prawny. Jeśli decydujemy się na zakup danej działki, zabudowanej czy nie, koniecznie musimy sprawdzić, czy osoba podająca się za właściciela, widnieje w księdze wieczystej. Jeśli bowiem kupilibyśmy dom od osoby nieuprawnionej, czekałoby nas wiele przykrych konsekwencji. To jednak nie koniec – w księdze wieczystej znajdziemy informację, czy dana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką bądź innymi ograniczonymi prawami rzeczowymi bądź służebnościami.

Żeby się w przyszłości nie okazało, że jeden z sąsiadów musi przejeżdżać przez naszą ziemię, bo nie ma innego dojazdu na jego działkę. Warto także złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów – taki dokument dostaniemy w wydziale geodezji danej gminy, miasta bądź starostwa – dzięki niemu poznamy wielkość działki, właściciela i klasę ziem. To na pewno istotna kwestia, jeśli działkę kupujemy pod uprawy rolne czy ogrodnicze.

Plan zagospodarowania przestrzennego – zdobądź go przed zakupem działki

Każda gmina powinna mieć plan zagospodarowania przestrzennego bądź podobne wytyczne dotyczące przyszłego zagospodarowania gruntu. Z niego jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jakie inwestycje planuje się w bliższej i dalszej przyszłości na danym terenie oraz jakie budownictwo preferują władze. Warto wziąć to pod uwagę – jeśli chcielibyśmy wybudować dom z płaskim dachem, raczej w niewielu gminach będzie to możliwe, dlatego, że obecnie gminy stawiają na jednolitość budynków, przynajmniej pod względem wysokości i wizualnego wyglądu, a większość domów to budynki z dachem spadzistym. W niektórych miejscach będziesz mógł postawić jedynie dom parterowy, jeśli zależy Ci na piętrze, zaistnieje konieczność zmiany lokalizacji.

nieruchomości szczecin prawobrzeże

Odległość od miasta i środki komunikacji publicznej – to kolejny element, na który musisz zwrócić uwagę kupując nieruchomość

Jeśli masz zamiar wyprowadzić się na obrzeża miasta, a do tego macie dzieci bądź planujecie je w przyszłości, to na pewno warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie nieruchomości. Czy znajdziemy niedaleko żłobek, przedszkole i szkołę? Czy przystanki autobusowe są na tyle blisko, że nasze dzieci będą mogły dotrzeć do nich samodzielnie? A w końcu czy dojazd do miasta nie zajmie nam więcej niż godzinę stania w korkach? Póki w danym miejscu nie mieszkamy, tego typu kwestie mogą wydawać się mniej istotne, ale po fakcie okazuje się, że czas stracony w trakcie dojazdów do pracy moglibyśmy wykorzystać inaczej.

Przyłącza kanalizacyjne, gazowe i inne  – to też musisz zweryfikować przed zakupem nieruchomości

Wbrew pozorom jest wiele miejsc oddalonych od miasta i nie tylko, na terenie których nie ma dostępu do kanalizacji. Dlatego też, zanim kupisz daną nieruchomość, sprawdź, czy jest przyłączona do sieci kanalizacyjnej, a jeśli nie, to czy w najbliższych latach być może będzie przyłączona. Z tego typu inwestycją wiążą się określone koszty – zazwyczaj właściciele nieruchomości w nich uczestniczą. Jeśli kanalizacji nie ma i nie będzie, zostaniemy zmuszeni do inwestycji w szambo bądź przydomową oczyszczalnię ścieków.

Zweryfikujmy także, czy działka ma charakter rolny, czy budowlany oraz czy istnieje przyłącze gazowe. Jak widać, istnieje ogrom kwestii prawnych, które odgrywają ogromne znaczenie przy zakupie nieruchomości, i to na nie należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. O ile wystrój samego domu, rozkład pomieszczeń czy atrakcyjne wyposażenie mogą nas zauroczyć, o tyle jasny stan prawny nieruchomości to najważniejsza kwestia i to nie tylko wtedy, gdy musimy zaciągnąć kredyt, by znaleźć własne miejsce na ziemi.


Poszukujesz mieszkania w Szczecinie? Sprawdź biuro nieruchomości mapa.nieruchomosci.pl