Stan deweloperski, stan pod klucz – co to znaczy?

Czytając oferty deweloperów czy agencji nieruchomości można natknąć się na wiele podobnie brzmiących terminów, które jednak nie zawsze znaczą to samo. Co gorsza, w jednej ofercie to samo określenie może znaczyć coś zupełnie innego, niż w opisie innego biura nieruchomości.

Różnice terminologiczne

Prawda jest taka, że trudno wskazać dokumenty, np. tekst ustawy czy odpowiednich rozporządzeń, które precyzowałaby, co oznacza konkretny termin. Najczęściej spotykane terminy to: stan surowy, stan deweloperski oraz stan „pod klucz”, przy czym już tutaj można napotkać na różnice interpretacji, bo dla niektórych stan surowy to tylko faza budowy, a dla innych – zamknięty etap, po którym dopiero można przystąpić do dalszych prac. Dla uniknięcia nieporozumień bardzo ważne jest czytanie umowy, a zwłaszcza części poświęconej definicjom – usługodawca powinien jasno sformułować, co rozumie pod danym terminem, tak by uniknąć w późniejszym czasie nieporozumień i idących za tym konfliktów.

dach

Główne podziały:

  1. stan „zerowy” – to etap przeprowadzenia głównych prac i przygotowań – przygotowanie działki, wykopy, wylewanie fundamentów, wznoszenie ścian i murowanie;
  2. stan surowy – obejmuje prace konstrukcyjno-montażowe i zasadniczo jest wieńczy go ukończona bryła domu. Gotowe są fundamenty, ściany nośne, zazwyczaj także dach lub przynajmniej więźba i krokwie. W przypadku budowania jednorodzinnych domów można przeprowadzić jeszcze rozróżnienie:
  • stan surowy otwarty – dom, jak wspomniano wyżej, ma już ściany nośne, schody zewnętrzne i wewnętrzne, więźbę dachową oraz pokrycie dachu i strop nad parterem. Nie ma okien, drzwi, ścianek działowych ani żadnych elementów wykończeń.
  • stan surowy zamknięty – posiada zamontowane drzwi, okna, ścianki działowe, a także rynny – jest to właściwe stan gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych.

dach ładny

3. stan deweloperski – to pojęcie często bardzo różnie interpretowane. Zazwyczaj obejmuje ono to, co nazywamy stanem surowym zamkniętym oraz wykończenia. Na wykończenia składają się tynki i gładzie, rzadziej także malowanie, instalacje elektryczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne, przygotowanie podłóg, położenie kafelków czy płytek.

4. dom pod klucz – tu już można dość intuicyjnie wyczuć, że jest to stan budynku czy lokalu do zamieszkania. Ściany są pomalowane, zainstalowane są już elementy armatury sanitarnej, gniazdka elektryczne i lampy – wystarczyłoby wnieść meble i mieszkać.

Nie trudno się dziwić, że wiele osób wybiera opcje, które wiążą się z pełnym przygotowaniem domu czy lokalu do zamieszkania – jest to ogromna oszczędność czasu. Oczywiście właściciel ma stale wgląd do podejmowanych prac, może konsultować się z wykonawcą i dokonywać zmian w projektach, jeśli chce wybrać inne materiały czy zaproponować odmienną stylistykę. To rozwiązanie nie spodoba się jednak osobom, które urządzanie domu traktują bardzo indywidualnie.