Sytuacja rynku mieszkań w Szczecinie w roku 2021

Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania w mniejszych, nie tak popularnych jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, miastach. Nic w tym dziwnego – za taki stan rzeczy odpowiada równie dobra infrastruktura drogowa, położenie miejscowości, a także znacznie niższe ceny najmu oraz kupna nieruchomości. Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Szczecinie?

Wbrew pozorom Szczecin to dobre miasto do tego, aby zacząć w nim budować swoją przyszłość. Bliskie położenie miasta w stosunku do morza, dobre warunki atmosferyczne, a także rosnąca liczba miejsc pracy sprawia, że kupno mieszkania w Szczecinie staje się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem na życie. Dodatkowo ilość dobrych szkół, a także możliwości dojazdu do większych polskich miast na studia skutecznie zachęca Polaków do zmiany miejsca zamieszkania.

Jak jednak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Szczecinie w 2021? Co zmieniło się pod względem ceny mieszkań w Szczecinie w 2021? Jakie są plusy kupna mieszkania w Szczecinie?

Ceny mieszkań w Szczecinie na 2021 rok

Ceny mieszkań w Szczecinie są konkurencyjne, zwłaszcza w porównaniu do cen nieruchomości znajdujących się w Gdańsku, Gdyni lub innych miast typowo turystycznych. W ostatnich latach jednak zarejestrowano mały skok cen za zakup mieszkania w Szczecinie, ale jednocześnie wszystkie prognozy wskazują, że ma się to zmienić na korzyść kupujących właśnie w 2021.

Trudna sytuacja na rynku nieruchomości wymusza na właścicielach mieszkań znaczne obniżenie ceny. Wynika to przede wszystkim z tego, ze spadło zainteresowanie zakupem nieruchomości, zwłaszcza z rynku wtórnego. Oznacza to nic innego, że mieszkania w Szczecinie będą o wiele tańsze od mieszkań, jakie można zakupić w dużych aglomeracjach miejskich jak Warszawa czy Wrocław.

Obecnie w Szczecinie za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego należy zapłacić około 7 tysięcy. Jest to mniejsza kwota niż 12 tysięcy za metr kwadratowy w Warszawie, 9 w Poznaniu czy Wrocławiu. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, posiadające wszystkie podłączenia i znajdujące się w nowoczesnym budownictwie zapłacimy już około 10 tysięcy za metr kwadratowy. Mieszkania jednak znajdują się w dogodnych lokalizacjach, doskonale skomunikowanych z centrum, a także przestrzenią edukacyjną dla dzieci.

Mieszkania z rynku wtórnego, do remontu czy odświeżenia można znaleźć również w znacznie niższej cenie, bo do 6/7 tysięcy za metr kwadratowy, uzależnionych od lokalizacji mieszkania.

makieta budynku mieszkalnego
Mieszkania w Szczecinie z rynku wtórnego i deweloperskiego cieszą się coraz większą popularnością, sprawdź czemu!

Rynek nieruchomości w Szczecinie na przestrzeni lat

W obecnych czasach rynek nieruchomości w Szczecinie wbrew pozorom utrzymywał się na stabilnym poziomie. Z początkiem 2020 roku ceny podskoczyły w górę o tysiąc złotych na metr kwadratowy, aby z kolejnymi miesiącami spadać w dół i utrzymać się w miejscu, na którym znajdują się obecnie. Jednocześnie agenci zajmujący się nieruchomościami w Szczecinie nie zauważyli dużych wahań w cenach mieszkań, w porównaniu do innych polskich miast. Bardzo prawdopodobne, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy, jak nie lat.

Zalety kupna mieszkania w Szczecinie w 2021 roku

Szczecin to do niedawna rzadko wybierana lokalizacja do kupna mieszkania. Wbrew pozorom jednak miasto posiada doskonałą infrastrukturę, znajduje się blisko morza, a także granicy niemiecko-polskiej. Szczecin jest również jednym z nielicznych miast, w którym rozwija się rynek pracy, dlatego też coraz więcej Polaków decyduje się na przeprowadzkę.