Jaka metoda budowania domu jest najtańsza, a zarazem najbardziej efektywna? Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej recepty na budowę domu, a wybór materiałów i technologii budowania dobieramy indywidualnie do swoich potrzeb i rodzaju domu. Każdy murarz potrafi postawić dom z tradycyjnych cegieł. Jest to wciąż dominujący materiał budowlany, a dzięki różnym metodom produkcji cegieł materiał ten zapewnia wysoką jakość murów. Ściany z cegieł gwarantują bardzo dobrą izolację i łatwo jest je naprawić w razie pojawienia się na murze uszczerbków. Cegły możemy podzielić na te ceramiczne i cementowe, a każda z tych grup ma swoje odmiany.
Charakterystyka rodzajów konstrukcji budowlanych
Domy szkieletowe buduje się z gotowych elementów, łączonych na placu budowy. Montaż elementów jest szybki i łatwy, co znacznie skraca czas budowy, ale z drugiej strony, nie są możliwe żadne ingerencje w ich konstrukcje, bo naruszy to od razu stabilność całego budynku. W domach z prefabrykatów trzeba pamiętać o perfekcyjnie wykonanej izolacji, bo jakiekolwiek niedociągnięcia na tym etapie budowy mogą się źle skończyć dla mieszkańców. Domy stawiane z modułów betonowych są mocne, ale ciężko w takiej konstrukcji wprowadzić jakiekolwiek poważniejsze modernizacje. W tym przypadku również bardzo ważna jest odpowiednia izolacja, ponieważ beton trudno jest ogrzać. Ocielenia dodatkowo zwiększają grubość ścian, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych, trzeba więc ten czynnik wziąć pod uwagę przy planowaniu szczegółów wykończenia domu.
Na wytrzymałość murów wpływają także otaczające dom warunki przyrodnicze i pogoda. dom stojący w pobliżu zbiorników wodnych albo w kotlinie muszą sobie radzić z dużą ilością wilgoci. Domy w górach, na nieotoczonych drzewami terenach są bardziej narażone na silne podmuchy wiatrów, muszą więc mieć dobre i mocne pokrycie dachów. Ale nawet w przypadku jednego rodzaju materiału budowlanego występują różnice. Cegły słabej jakości nie będą miały swoich cennych właściwości, podobnie jak źle sprefabrykowane bale drewniane. Sprawdzamy więc dokładnie, co jest napisane na etykiecie zamieszczonej przez producenta.
Przygotowania do budowy domu
Wybrany projekt domu musi być dopasowany do warunków panujących do działce budowlanej. Minimalne wymiary działki i jej optymalny kształt uwzględnione są już na projekcie, jeśli więc nie odpowiadają one naszemu kawałkowi ziemi, musimy poszukać innego projektu. Ustawienie domu powinno być zgodne ze stronami świata. Nie ma sensu umieszczać okien sypialnych skierowanych na południe, a pokój dzienny urządzić tak, żeby wychodził na północ. Rozkład pomieszczeń powinien być dobrany do naturalnego nasłonecznienia – nie będzie wtedy konieczności ciągłego doświetlania i dogrzewania pokoi. Generalnie na południe powinien wychodzić salon, jadalnia i pokój do pracy, czyli pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia.
Sypialnie lokujemy na ścianie wschodniej, natomiast kuchnię, w której przyda się nieco chłodu, możemy umieścić w północnej części domu. Miejsce na drogę wjazdową najkorzystniej jest umieścić od północy, ale nie zawsze mamy taką możliwość, bo działka budowlana zazwyczaj sąsiaduje z innymi posesjami, które ograniczają nasze plany budowlane. Wyjście na ogród i taras również powinno się znaleźć od strony południowej, ale przede wszystkim należy unikać umieszczania części wypoczynkowo-rekreacyjnej od ulicy.
Plan budowy urządzamy tak, aby zapewnić budowniczym jak najlepsze, bezpieczne warunki do pracy. Na początku musimy przygotować teren pod wykopy. Usuwamy krzewy i większe przeszkody i przygotowujemy dojazdy dla ciężkich maszyn budowlanych. Dojazdy te określone są przepisami prawa budowlanego, musimy więc się do nich zastosować, w przeciwnym razie inspekcja budowlana może nawet nakazać przerwanie budowy. Wykop, fundamenty, składowane materiały budowlane trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed opadami, słońcem i wiatrem. Potem doprowadzamy wszystkie potrzebne w domu przyłącza, zgodnie z umowami zawartymi z dostawcami mediów. Jeżeli budową domu zajmują się pracownicy przyjezdni, można postawić na terenie działki budowlanej tymczasowe baraki mieszkalne, które demontujemy po zakończeniu inwestycji.