Zalety garaży blaszanych

Garaż blaszany, często zwany „blaszakiem” to jedno z najtańszych i najprostszych rozwiązań dla wszystkich tych, którzy chcą zapewnić swojemu samochodowi dach nad głową. Oczywiście wiele osób w miastach zostawia swoje pojazdy na otwartych parkingach przy blokach mieszkalnych czy biurach i wychodzi na tym zupełnie dobrze. W obecnych czasach jednak miejsc parkingowych w mieście jest coraz mniej, a pozostawianie samochodu bez solidnego zabezpieczenia staje się w niektórych okolicach dość ryzykowne. Garaż to zdecydowanie dobre rozwiązanie, jeśli z samochodu nie korzystamy codziennie, lub po prostu nie mamy gwarancji, że pod blokiem znajdzie się miejsce na jego pozostawienie. Jaki garaż będzie jednak w tym celu najlepszy? Wiele osób, zarówno właścicieli domków jednorodzinnych, jak i mieszkańców miast, stawia na garaże murowane. To jednak drogie i pracochłonne rozwiązanie, na które nie zawsze uzyskamy pozwolenie. A może by tak właśnie wybrać garaż blaszany?

„Blaszak” – nowe technologie

Tradycyjne garaże blaszane były często dość ostro krytykowane przez właścicieli samochodów jako rozwiązanie niezbyt trwałe i wadliwe z perspektywy czasu. Współczesne blaszaki wykonywane są jednak ze znacznie trwalszych, odporniejszych materiałów, w tym przede wszystkim trwałej blachy ocynkowanej. Jej podstawową zaletą jest odporność na korozję oraz pękanie spowodowane gwałtownymi i częstymi zmianami temperatur. Dobrze zamontowany garaż blaszany może wówczas posłużyć przez wiele lat, niezależnie od tego jak ostre zimy i słoneczne lata staną na jego drodze.

Niewątpliwym atutem nowoczesnych blach jest możliwość dopasowania ich do wybranej stylistyki. Wiele osób odrzuca fakt, że „blaszaki” wyglądają po prostu brzydko. Tymczasem na rynku pojawiły się blachy akrylowe imitujące drewno, czyli ocynkowane blachy z nadrukowaną strukturą drewna. Wystarczy pomalować je na dowolny kolor odpowiednią farbą by stworzyć garaż, który na pierwszy rzut oka wygląda jak elegancki garaż drewniany.

Zalety garaży blaszanych

Pierwszą i niewątpliwie największą zaletą garaży blaszanych jest ich niska cena. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, a więc garażami murowanymi czy drewnianymi, cena garaży blaszanych jest wręcz śmiesznie niska. Dla wielu osób tanie kojarzy się jednak automatycznie z czymś słabej jakości. Nie w tym wypadku! Wspomniane wcześniej blachy ocynkowane są dziś na tyle wytrzymałe, by zapewnić skuteczną i pewną ochronę dla samochodu. Jeśli garaż zostanie ustawiony na równym, twardym podłożu, garaż nie powinien sprawiać w użytkowaniu większych problemów.

Kolejnym atutem jest to, że garaże blaszane są w przeciwieństwie do bardziej trwałej konkurencji niezwykle mobilne. „Blaszaki” (zobacz <<tutaj>>) mogą być z łatwością transportowane z miejsca na miejsce, a także montowane i demontowane w zależności od upodobania. Garaże blaszane z powodzeniem sprawdzą się więc na przykład na terenie budowy, gdzie pracownicy potrzebują garażu do przechowywania pojazdów i narzędzi wyłącznie tymczasowo, czy też na działce, na której w przyszłości planujemy postawić garaż murowany.

Garaże blaszane to właściwie rozwiązanie pełne zalet, jednak nie należy przechodzić obojętnie wobec potencjalnych wad „blaszaków”. Jeśli garaż zostanie źle zmontowany i ustawiony, jednym z problemów mogą okazać się zbyt silne wiatry, które „poskładają” konstrukcję jak domek z kart. Wiele osób zarzuca też blaszakom mniejszą ochronę przed włamaniem, jednak w rzeczywistości próby dostania się do środka poprzez przecięcie blachy są zwykle odpowiednio wcześniej zauważane i zgłaszane. Blacha nie jest papierem – jej przecięcie wymaga czasu i zdecydowanie nie jest bezgłośne.