Fotowoltaika na dachu – jakie są wymagania?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wydajność paneli słonecznych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zainstalować fotowoltaikę na dachu? Które aspekty należy omówić z architektem? Podpowiadamy.

Fotowoltaika a rodzaj dachu

Fotowoltaika na dachu będzie dobrym rozwiązaniem zawsze wtedy, kiedy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, a jego konstrukcja spełnia wszystkie wymagania techniczne. Co warto uwzględnić? Zanim przejdziemy do pozostałych aspektów, takich jak kąt nachylenia lub zacienienie, musimy zacząć od podstaw. W niektórych przypadkach montaż paneli fotowoltaicznych może się bowiem okazać trochę bardziej wymagający. Ogromny wpływ na przebieg prac będzie mieć wówczas m.in. rodzaj dachu, który bywa płaski, wielospadowy, dwuspadowy, jednospadowy lub kopertowy. Czym się charakteryzują i który z nich będzie najlepszy?

Fotowoltaika na dachu kopertowym

Chociaż czterospadowy, skośny dach kopertowy będzie naprawdę stabilny i wytrzymały, podczas instalacji systemu może nam sprawiać pewne trudności. Największym wyzwaniem okazuje się uzyskanie jednolitego nasłonecznienia. Zadanie to najlepiej więc pozostawić doświadczonym firmom wykonawczym, które zdecydują, czy konieczne jest zastosowanie specjalnych konstrukcji montażowych lub optymalizatorów mocy.

Fotowoltaika na dachu płaskim

Większe możliwości zagospodarowania oraz bezpośredni dostęp do instalacji będą sporym ułatwieniem nie tylko na etapie montażu, ale też przyszłych prac konserwacyjnych, takich jak czyszczenie paneli. Ponieważ dach nie posiada skosów, również w tym przypadku niezbędne okazują się jednak konstrukcje inwazyjne lub wsporcze z balastem.

Fotowoltaika na dachu wielospadowym

Charakterystyczny sposób ukształtowania powierzchni oraz liczne spady w różnych kierunkach znacznie zwiększają poziom trudności. Pierwszym krokiem powinno być więc wykonanie pomiarów oraz przygotowanie odpowiedniego projektu. Uwzględniać on musi zarówno potrzeby klienta, jak też rzeczywistą powierzchnię użytkową. Dopiero wtedy możemy zdecydować, w których miejscach oraz na jakich odległościach zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę? Jednospadowy czy dwuspadowy?

Rekomendowanym rozwiązaniem dla przyszłych użytkowników jest dach jednospadowy, jeśli tylko jego powierzchnia nie jest przesłonięta m.in. drzewami lub innymi budynkami. Lokalizacja powinna umożliwiać maksymalny poziom nasłonecznienia. Nie bez znaczenia pozostają też orientacja dachu oraz kąt nachylenia. Gwarancją efektywności oraz wydajności będzie spad skierowany na południe. Panele powinny być natomiast zamontowane pod kątem 35 lub 40 stopni

Zainteresowaniem cieszą się również obecnie dachy dwuspadowe, które powinny spełniać podobne wymagania. Zastanawiając się, jaki dach jest najlepszy pod fotowoltaikę, nie możemy jednak zapomnieć o pozostałych czynnikach. Kluczowe znaczenie ma między innymi jakość pokryć dachowych. Na co się zdecydować?

Rodzaj pokrycia dachowego a fotowoltaika – wymagania

Powszechnie wykorzystywane do budowy dachu materiały mogą różnić się swoimi właściwościami użytkowymi oraz parametrami. Podstawowym kryterium wyboru podczas montażu paneli fotowoltaicznych okazuje się najczęściej ich odporność na uszkodzenia. Delikatne i kruche pokrycie, które nie spełnia podstawowych standardów jakości, może powodować problemy już na etapie instalacji. Zazwyczaj wymaga też większych nakładów pracy, co bezpośrednio przekłada się na koszty wykonania.

Szczególną ostrożność trzeba zachować choćby w przypadku popularnej dachówki. Ze względu na zagrożenie przeciwpożarowe fotowoltaika nie będzie możliwa na powierzchniach pokrytych eternitem, otuliną, pleksą lub poliwęglanem. Najbardziej bezpiecznymi materiałami mają być natomiast gont bitumiczny lub metal. Warto pamiętać, że do wszystkich rodzajów pokrycia dachu, takich jak blachodachówka, papa oraz blacha trapezowa lub falista, zastosowanie znajduje trochę inny system montażowy.

fotowoltaika

Fotowoltaika na dachu – jakie wymagania trzeba spełnić?

Niezawodne oraz efektywne działanie systemu zagwarantować może wyłącznie doświadczona firma wykonawcza, która przeprowadzi nas przez wszystkie etapy inwestycji. Konieczny będzie nie tylko staranny wybór miejsca, ale również uwzględnienie dodatkowego, nierównomiernego obciążenia konstrukcji. Rzeczywisty ciężar paneli ma znaczenie zarówno w przypadku budynków, które właśnie są projektowane, jak też istniejących obiektów. O czym jeszcze pamiętać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zamontować fotowoltaikę na dachu?

  • Powierzchnia powinna być możliwie prosta, pozbawiona bardzo szerokich kominów, dużej ilości anten lub nadbudówek.
  • Należy unikać montażu instalacji w pobliżu elementów zacieniających budynek, a także na spadach skierowanych na północ.
  • W praktyce kąt nachylenia paneli oraz pozostałe parametry mogą ulegać zmianie m.in. za sprawą naszej lokalizacji, konstrukcji dachu, powierzchni montażowej, wymaganej mocy, a nawet szerokości geograficznej. Koniecznie trzeba je więc będzie dopasować indywidualnie na początkowym etapie prac.

Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę? Oferujemy fachową pomoc w projektowaniu, wykonaniu oraz montażu paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu, a także kilkunastu innych miastach w Polsce. Sprawdź naszą ofertę.