Przed rozpoczęciem dużego projektu budowlanego chcesz mieć pewność, że beton w okuł jest bezpieczny. W końcu to możliwe, że pod powierzchnią ukrywają się jakieś usterki. Istnieje również możliwość, że pod spodem przechodzą kable lub rury, których nie chcemy naruszyć. W takich sytuacjach możemy zdecydować się na skanowanie betonu.
Kiedy warto skorzystać ze skanowania betonu?
W każdej sytuacji kiedy mamy do czynienia z dużym projektem, którego dobrze nie znamy będzie to dla nas optymalne rozwiązanie. Skanowanie betonu pozwoli nam zlokalizować miejsca wolne od zbrojeń pod bezkolizyjne przewierty.
Dzięki niemu bez żadnych zniszczeń możemy zmierzyć średnicę oraz grubość otuliny prętów zbrojeniowych. Urządzenie umożliwi nam również mapowanie zbrojenia w betonie, więc poznamy jego układ na znacznych powierzchniach konstrukcji. Zaoszczędzi nam to czas i pieniądze. Przypadkowe uszkodzenie zbrojenia może wiązać się z wieloma problemami, których w ten sposób unikniemy.
To również technika, którą warto wykorzystać, kiedy nie jesteśmy pewni całej konstrukcji. Skanowanie betonu pozwoli nam zweryfikować dokumentację archiwalną. W ten sposób sprawdzimy zgodność rozstawu i rodzaju zastosowanego zbrojenia.
Wykorzystywane jest to również podczas badań kontrolno-odbiorowych, by sprawdzić zgodność ułożenia zbrojenia w konstrukcji z dokumentacją projektową. Takie analizy dają nam pewność, że budowa na którą wchodzimy, lub którą odbieramy, jest bezpieczna. Wypadki na budowach mogą mieć tragiczne konsekwencje, więc zdecydowanie lepiej nie ryzykować wysyłając swoich pracowników w ciemno.
Jak się przygotować?
Pierwszym krokiem związanym z badaniem betonu jest rozmowa. Pomiary będą lokalizować wszystko co znajduje się pod powierzchnią betonu. Jednak wypełnienie ankiety da specjalistom sygnał, gdzie powinni skoncentrować swoje wysiłki i na co zwrócić szczególną uwagę.
Po aktywacji urządzenie zaczyna wysyłanie wiązki radaru w kierunku naszego celu. Wykonanie skanu nie zajmuje zazwyczaj dużo czasu i nie uszkodzi żadnych elementów. Wykorzystuje się zazwyczaj dwie techniki – elektromagnetyczną lub ultradźwiękową.
Urządzenia działają w ten sposób, że wysyłają sygnał i mierzą czas jaki zajmuje mu powrót. Po zebraniu wszystkich danych urządzenie wyświetla obraz tego, co i gdzie znajduje się pod ziemią. Następnie możemy oznaczyć się konkretne miejsca, by pracownicy wiedzieli, gdzie znajdują się linie wodne, energetyczne czy belki prętów zbrojeniowych.
Skanowanie ferromagnetyczne
Jedną z najnowocześniejszych możliwości skanowania betonu jest skanowanie ferromagnetyczne. Urządzenia umożliwiające takie skanowanie zazwyczaj mogą stworzyć skany obrazowe i liniowe. Aby przeprowadzić kompleksową analizę zbrojenia należy wykorzystać obydwa tryby pracy. Jest tak, ponieważ wyniki dostarczają różnych informacji. Ich połączenie gwarantuje dokładniejszy pomiar i oszczędza nasz czas.
W ramach skanowania obrazów otrzymujemy coś na kształt zdjęcia rentgenowskiego zbrojenia. Po jego analizie możemy ocenić położenie zbrojenia, jego przebieg, grubość otuliny oraz średnicę prętów zbrojeniowych. Najlepsze urządzenia dają możliwość połączenia małych skanów ze sobą, dzięki czemu uzyskujemy wielkopowierzchniowe analizy grubości otuliny betonowej.
Skanowanie liniowe nazywane jest również szybkim. Polega na tym, że skanerem przejeżdżamy w linii, a ten identyfikuje rozstawienie ustawionych prostopadle do niego prętów. Na tej podstawie możemy ocenić położenie i rozstaw prętów, a nawet grubość otuliny. Jednak nie będziemy mogli uzyskać informacji o średnicy prętów zbrojeniowych. W tym trybie mamy możliwość bardzo szybko uzyskać informacje o większej powierzchni.
Zalety skanowania betonu
Po zakończeniu skanowania uzyskujemy lepszy obraz projektu, za który jesteśmy odpowiedzialni. Jeżeli znajdziemy jakieś błędy od razu możemy o tym poinformować i ustalić co z nimi zrobić. Mamy również pewność, że nie wwiercimy się w nic, w co wwiercić się nie chcemy.
Dzięki temu praca jest szybsza i wydajniejsza. Łatwiej w ten sposób trzymać się budżetu i dotrzymać harmonogramu. Zapewnia nam to również bezpieczeństwo zarówno podczas pracy, jak i podczas obierania projektu.
Wady skanowania betonu
Niestety naprawdę dobre i precyzyjne skanery są bardzo drogie. Takie urządzenia zagwarantują nam pełną wiedzę jednak w Polsce jest ich niewiele. Taki wysokospecjalistyczny sprzęt nie jest dostępny wszędzie od ręki. Wykorzystanie go wiąże się więc z wysokimi kosztami.