Zalety płyt fundamentowych

 Płyta fundamentowa jest rodzajem fundamentu, który rozciąga się pod całym budynkiem. Może być ona umieszczona zarówno poniżej głębokości zamarzania gruntu, jak i na jego powierzchni. Zazwyczaj uzbrojona jest klasycznymi prętami lub innymi elementami zbrojenia rozproszonego. Pod ściany oraz inne elementy konstrukcyjne wykonywane jest dodatkowe zbrojenie w postaci specjalistycznej siatki dolnej lub siatki górnej. Grubość płyty fundamentowej waha się w okolicach 25 cm, jednak w niektórych przypadkach lub na życzenie projektanta jej wysokość może zostać zwiększona nawet do 40 cm, dzięki zastosowaniu specjalistycznej nakładki. W przypadku gruntów niewysadzionych takich jak piasek, płyta niekiedy wykonywana jest na chudym betonie o grubości kilkunastu centymetrów. Przy pracy na gruntach wysadzionych np. na glinie lub ile, niezbędne będzie zastosowanie warstwy piasku, żwiru o grubości co najmniej 15-20 centymetrów. Na płycie z powodzeniem może być umiejscowiona instalacja grzewcza, która będzie składała się ze stalowych kanałów rozprowadzających ciepło.

Nie taka płyta straszna…

Obecnie w budownictwie jednorodzinnym coraz częściej wykorzystuje się płyty fundamentowe. Wnoszenie domów z wykorzystaniem właśnie tego sposobu pozwala na postawienie budynku nawet na bardzo nietrwałych i słabych gruntach. Dzięki płycie obciążenie całego budynku jest rozkładane na równomiernie na całą powierzchnię. Doskonale sprawdzi się ona na gruntach o małej nośności, niejednorodnych oraz tych podatnych na podchodzenie wody gruntowej i osiadanie. Zastosowanie płyty fundamentowej gwarantuje zmniejszenie kosztów, w stosunku do fundamentów tradycyjnych. Niższa cena jest spowodowana faktem, że prace naziemne są znacznie prostsze i i tańsze. Wykopy wykonywane przed wyłożeniem płyty fundamentowej są płytkie w porównaniu z tradycyjnymi wykopami. Dzięki temu zaoszczędzony czas znacząco skraca cały proces stawiania fundamentów. Jest to duża zaleta w sytuacji, gdy chcemy jak najszybciej ukończyć budowę. Ponadto płyta fundamentowa jest wykonywana z dokładnością ok. 4 mm, co sprawia, że w rzeczywistości nie wymaga dodatkowych nakładów warstw wyrównujących.

W przypadku budowy domu z podpiwniczeniem, można dodatkowo wykonać izolację przeciwwilgociową. Przy wykorzystaniu tej technologii wodoszczelny beton będzie pełnił rolę nośną oraz uszczelniającą. W tak zabezpieczonej piwnicy, nawet przy niesprzyjających warunkach, do środka pomieszczenia nie przedostanie się wilgoć. Szczelne wykonanie zagwarantuje nam skuteczność w ochronie przed nawilgoceniem. Jeśli budowany dom nie ma w planie posiadania piwnicy, wystarczy zastosowanie betonu wodoszczelnego na płytę fundamentową, wtedy izolacja nie będzie już konieczna.

Gdzie zastosować płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa jest świetnym rozwiązaniem na fundamenty w domu jednorodzinnym (szczególnie ta od www.termico.info). Jest ona coraz częściej wykorzystywana jako alternatywne rozwiązanie do tradycyjnych fundamentów. Świetnie sprawdzi się w budynkach z piwnicą jak i bez niej. Prace naziemne nie wymagają głębokich wykopów, wystarczy tylko zdjąć warstwę hummusu i warstwę nośną gruntu. Dzięki temu znacząco zaoszczędzimy całkowity czas budowy. Płyta fundamentowa gwarantuje stabilność oraz wytrzymałość. Można ją stosować również na bardzo miękkich gruntach, które są narażone na podchodzenie wody. Każda osoba decydująca się na wybudowanie domu dla siebie i swojej rodziny, doskonale wie, jak ważne jest wybranie każdego elementu składowego podczas wykonywanych robót. Podjęcie złej decyzji może wiązać się z nietrwałością budynku i jego defektami, które zaczną się ujawniać dopiero po zamieszkaniu. Dobrze dobrane fundamenty zagwarantują nam bezpieczeństwo, trwałość domu oraz ochronę przed wilgocią napływającą z zewnątrz. Płyta fundamentowa zapewni najwyższej jakości podstawę pod dom, który dzięki niej będzie nam służyć latami.